Triger Kayışı Ne Zaman Değişir?

Triger Kayışı Ne Zaman Değişir?

Araçlar içerisinde yer alan parçaların belli bir kullanım ömürleri vardır. Kullanım ömrü parçadan parçaya değişir. Bunun yanı sıra araç parçalarının üretiminde kullanılan materyaller de kullanım ömürlerini doğrudan etkiler. Üretildipi materyale ve araç kullanımına bağlı değişim zamanı gerektiren parçalardan biri de triger kayışıdır. Bu durumda kişiler triger kayış değişimi ve fiyatları arayışına girer. Yazımızın devamında triger ne zaman değişir, triger kayışının ne değişimi ne sıklıkla olmalıdır gibi farklı sorulara cevao bulabilirsiniz.

Triger Kayışı Ne Zaman Değişir?
Triger kayışı zaman içerisinde değiştirilmesi gereken parçalar arasında yer alır. Fakat triger kayışının değiştirilmesi için kullanım ömrünün dolmasını beklemeye gerek yoktur. Triger kayışının değiştirilmesi uzmanlar tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Çünkü değişim öncesinde gerekli kontrol ve uygulanarın yapılması gerekir. Bu kontrol süresi ise aracı servise götürdüğünüz süreye kadar yapılab kilometreye göre belirlenir. Peki Trigder kayışı kaç binde değişir? Araç sahipleri üç yıldan kısa süre içerisinde 90 bin kilometreyi geçtiyse, triger kayışı için gerekli kontrollerin yapılması önerilir. Bu durumda, triger kayışı kontrol edilir ve gerek duyulursa değiştirilir. Triger ne zaman değişir sorusuna bu bilgiler dahilinde üç yılda bir şeklinde cevap verilebilir.

Triger Kayışı Değişimi İçin Ne Yapılır?

Triger kayışı değişimi komplike ve yer yer karışık bir uygulamadır. Özel değişim araçları olmadan triger kayışını değiştirmek çok olası değildir. Fakat bu durum uygulamadan uygulamaya değişir. Öncelikle triger değişiminde zamanlama işaretlerinin doğru şekilde olup olmadığınu kontrol edilmelidir. TDC krank mili göstergesi takip edilmelidir. Tüm kontroller akabinde değişecek triger kayışı yerinden çıkarılabilir. Ardından, yeni kayış kasnaklar üzerine dikkatli şekilde yerleştirilir. Bu noktada kayışın bulunduğu konumda zorlanıp zorlanmadığı kontrol edilir. Kullanılmış triger kayışı yeniden araca monte edilmez. Bu nedenle gerginlik değeri bu aşamada yeni kayış için yeniden ölçülür. Ardından, gergi ayarlama civatası yavaş hareketlerle gevşetilir. Çünkü bu işlem sırasında kayışa karşı geri bir esneme olması önemlidir. Gergi genelde yay ile birlikte sabitlenir. Bu noktada araç üreticisi farklı bir metod öneriyor ise buna göre işleme devam etmek gerekir. Krank mili en az olacak şekilde iki defa tamtur döndürülür. Bu işlem, kayışta olabilecek genişlemeleri gidermek amacıyla yapılır.

Triger Kayışı Değişimi İçin Ne Yapmalı?

Triger kayışı ne zaman değişmeli sorusunun yanıtı merak ediliyor. Triger kayışının değişim süreleri olası kazalar veya yaşanan aksaklıklar nedeniyle değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda triger kayışının dikkat gerektiren önemli bir parça olması, bu işlemin uzmanlarca yapılması gerektiriyor. Bu nedenle triger kayış değişimi için aracınızı servise göstermeniz doğru olacaktır.

 

Share this post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Telefon
Whatsapp